Z technických důvod je dočasně uzavřena expozice věnovaná historii Dvora Králové nad Labem. Stále můžete navštívit expozici Tradice výroby vánočních ozdob, galerii nebo Expozici textilního tisku. Dále pro Vás od 28. září otevřeme novou výstavu ke 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Dvoře Králové nad Labem. Ve sváteční den bude muzeum otevřené v době od 13 do 17 hodin. Těšíme se na setkání

Číst dále ›

POZVÁNKA NA VÝSTAVU V BEROUNĚ: ZA BÍLÝM ZLATEM….

V Muzeu Českého krasu v Berouně se koná právě probíhá výstava s názvem Za bílým zlatem aneb bavlna a její využití v domácnostech našich předků (s přihlédnutím k historii bavlnářství v Berouně). Textilní průmysl v Berouně prošel podobnou cestou jako ve Dvoře Králové nad Labem. Město Beroun stálo u zrodu bavlnářství v českých zemích.  Už na počátku 30. let 19. století si jej vyhlédl pro své podnikatelské aktivity pražský židovský podnikatel Aron Dormitzer. Na vrchol slávy dovedla jím založený textilní podnik pražská židovská rodina Kubinzkých, která stála v čele podniku několik generací. Nová kapitola se začala psát po roce 1948, kdy se berounské textilní závody staly součástí národního podniku TIBA Dvůr Králové nad Labem. Berounský závod skončil zastavením výroby již v letech 2003 – 2004  a po konkurzu byl prodán. Přádelna je zbořena a nic na jejím místě dosud není.

Proto, když se na Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem a pana Ing. Jiránka obrátili kolegové z muzea v Berouně s prosbou o pomoc s výstavou věnovanou mimo jiné n. p. TIBA, souhlasili jsme. 

V berounském muzeum tak můžete obdivovat nejen část výstavy, která byla k vidění na výstavě ve Dvoře Králové v roce 2015, ale i mnoho dalších exponátů věnovaných využití bavlny v domácnostech našich předků. Aranžérkou výstavy byla  nesmírně šikovná paní Jaroslava Fiedlerová, která se podílela i na instalaci výstavy ve Dvoře Králové. I proto výstava stojí za návštěvu.

Výstava potrvá až do 1. 4. 2018