V Muzeu Českého krasu v Berouně se koná právě probíhá výstava s názvem Za bílým zlatem aneb bavlna a její využití v domácnostech našich předků (s přihlédnutím k historii bavlnářství v Berouně). Textilní průmysl v Berouně prošel podobnou cestou jako ve Dvoře Králové nad Labem. Město Beroun stálo u zrodu bavlnářství v českých zemích. Už na počátku 30. let 19. století si jej vyhlédl pro své podnikatelské aktivity pražský židovský podnikatel Aron Dormitzer. Na vrchol slávy dovedla jím založený textilní podnik pražská židovská rodina Kubinzkých, která stála v čele podniku několik generací. Nová kapitola se začala psát po roce 1948, kdy se berounské textilní závody staly součástí národního podniku TIBA Dvůr Králové nad Labem. Berounský závod skončil zastavením výroby již v letech 2003 – 2004 a po konkurzu byl prodán. Přádelna je zbořena a nic na jejím místě dosud není.
Proto, když se na Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem a pana Ing. Jiránka obrátili kolegové z muzea v Berouně s prosbou o pomoc s výstavou věnovanou mimo jiné n. p. TIBA, souhlasili jsme.
V berounském muzeum tak můžete obdivovat nejen část výstavy, která byla k vidění na výstavě ve Dvoře Králové v roce 2015, ale i mnoho dalších exponátů věnovaných využití bavlny v domácnostech našich předků. Aranžérkou výstavy byla nesmírně šikovná paní Jaroslava Fiedlerová, která se podílela i na instalaci výstavy ve Dvoře Králové. I proto výstava stojí za návštěvu.
Výstava potrvá až do 1. 4. 2018