Městské muzeum ve Dvoře Králové nad Labem zavírá všechny své stále expozice i probíhající výstavy pro veřejnost až do odvolání. O změnách budeme včas informovat. Děkujeme za pochopení a všem přejeme, abychom současnou situaci ve zdraví zvládli.

« All Akce

Výstava: Nyní a dříve – Dvůr Králové na fotografiích

21 února - 31 května

Výstava v muzeu srovnává podobu míst ve Dvoře Králové nad Labem pomocí historických fotografií

V prostorách Špýcharu Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem je až do konce května ke zhlédnutí výstava pod názvem Nyní a dříve – Dvůr Králové na fotografiích, která je velmi atraktivní zejména pro místní občany. Tématem jsou tolik populární historické srovnávací fotografie přibližující podobu města v minulosti a současnosti.

Vystaveny jsou historické snímky z místní Geislerovy sbírky a archivu muzea, ke kterým pracovnice muzea pořídily novodobé fotografie vždy z toho nejbližšího možného stejného místa. „Pečlivě jsme vybíraly zvolená místa již od září loňského roku, kdy zaměstnankyně muzea hledaly přesnou pozici, odkud byly snímky kdysi pořizovány,” sdělila zastupující ředitelka muzea Dana Humlová.

Srovnávány však nejsou většinou jen dvě, ale i tři a více fotografií z daného místa, kdy nejstarší jsou z přelomu 19. a 20. století, další z průběhu minulého století a poté zcela současné. Nejen místním lidem přibližují dnes jen těžko uvěřitelná historická fakta, jakým byla například čerpací stanice v samotném centru města nebo původní umístění autobusového nádraží. Vyobrazeno je celkem 60 míst Dvora Králové nad Labem.
Srovnávací fotografie jsou doplněny modelem kostela sv. Jana Křtitele a původního domku z místní části Verdek, nechybí ani mapa města z roku 1874.

Výstavu zahájila ve čtvrtek 20. února 2020 zastupující ředitelka městského muzea Dana Humlová a slavnostní projev pronesl emeritní velvyslanec Jiří Heger, který se věnoval tématu domova a hrdost na domov. Na vernisáži nechyběly ani další královédvorské osobnosti, které se historii regionu dlouhodobě věnují, například Karel Martinek či Josef Jiránek.

Srovnávací fotografie jsou velmi populární i na internetu a na sociálních sítích. Právě sdílení starých fotografií a diskuse o tom, jak se dané místo během 20. století měnilo, patří mezi širokou veřejností k nejoblíbenějším. Výstava navíc nabízí odborný pohled a také podklady, které nejsou běžně veřejnosti dostupné.

V městském muzeu jsou zájemcům k dispozici publikace týkající se historie a současnosti Dvora Králové nad Labem.
Výstava potrvá do 31. května 2020. Otevřeno je denně kromě pondělí, vstupné činí 40 Kč / 20 Kč.

21 února
31 května