Ve výstavním sále ve Špýcharu je nově otevřena výstava Tvořím, tvoříš, tvoříme, která bude přístupná celé léto. od 1. července je ve výstavní síni na staré radnici otevřená výstava Dvůr Králové ve fotografiích.

« All Akce

• akce již proběhla.

Výstava: Nyní a dříve – Dvůr Králové na fotografiích

21 února - 31 května

Výstava  srovnává podobu míst ve Dvoře Králové nad Labem pomocí historických a současných fotografií. Tématem jsou tolik populární srovnávací fotografie přibližující podobu města v minulosti a současnosti.

Vystaveny jsou historické snímky z místní Geislerovy sbírky a archivu muzea, ke kterým pracovnice muzea pořídily novodobé fotografie vždy z toho nejbližšího možného stejného místa. „Pečlivě jsme vybíraly zvolená místa již od září loňského roku, kdy zaměstnankyně muzea hledaly přesnou pozici, odkud byly snímky kdysi pořizovány,” sdělila zastupující ředitelka muzea Dana Humlová.

Srovnávány však nejsou většinou jen dvě, ale i tři a více fotografií z daného místa, kdy nejstarší jsou z přelomu 19. a 20. století, další z průběhu minulého století a poté zcela současné. Nejen místním lidem přibližují dnes jen těžko uvěřitelná historická fakta, jakým byla například čerpací stanice v samotném centru města nebo původní umístění autobusového nádraží. Vyobrazeno je celkem 60 míst Dvora Králové nad Labem.
Srovnávací fotografie jsou doplněny modelem kostela sv. Jana Křtitele a původního domku z místní části Verdek, nechybí ani mapa města z roku 1874.

Srovnávací fotografie jsou velmi populární i na internetu a na sociálních sítích. Právě sdílení starých fotografií a diskuse o tom, jak se dané místo během 20. století měnilo, patří mezi širokou veřejností k nejoblíbenějším.

Výstavu si můžete prohlédnout ve výstavní síni na Staré radnici až do 31. srpna 2020.  Otevřeno je denně kromě pondělí, vstupné činí 40 Kč / 20 Kč.

21 února
31 května