Při návštěvě muzea prosíme o důsledné dodržování nařízení ohledně nošení respirátorů, dezinfekci rukou a rozestupu 2 m mezi návštěvníky. Aktuálně můžete navštívit výstavu Jarmily Haldové: Historické postavy českých panovníků a jejich manželek na staré radnici a všechny stálé expozice. Děkujeme a těšíme se na setkání

Výstava: Jarmila Haldová – historické postavy českých panovníků a jejich manželek

12 listopadu 9:00 - 12 prosince 16:00

Výtvarnice, řezbářka a ilustrátorka Jarmila Haldová, zpracovává již od roku 1998 své rozsáhlé dřevořezbářské dílo – postavy českých vládců.  Svou dřevořezbářskou práci rozvinula v náročné cykly, jako je například kolekce bohů z řecké mytologie, kolorované postavy z Mozartových oper, postavy z Babičky od Boženy Němcové a soubor 32 reliéfních světců pro nevidomé. A právě kolekce světců ji přivedla k nápadu vytvořit rozsáhlý cyklus kolorovaných dřevořezeb reliéfních obrazů českých panovníků. Práci na postavách panovníků předcházela důkladná příprava – konzultace s historiky, studium literatury nejen historické, ale i mnoha publikací o dobovém oblečení, textilu, šperkařství, zbroji, numismatice. Vyřezané postavy jsou oděny v dobových kostýmech, které jsou bohatě pomalovány autentickými vzory a dobovými ornamenty. I popisy na reliéfech jsou realizovány dobovým písmem, které se dochovalo z archeologických nálezů a vztahuje se k zobrazené postavě. Dřevořezby českých panovníků nás zaujmou pestrou barevností, líbivými tvary a detailním zpracováním, které je obdivuhodné stejně jako množství důležitých informací, jež nám Jarmila Haldová touto půvabnou formou sděluje.
Výstava zaujme milovníky dřevořezbářského řemesla, širokou veřejnost, ale také děti, které si odnesou nezapomenutelný zážitek a vědomosti, jež při běžné hodině dějepisu jistě nezískají.

Vstupné:        dospělí 30,- Kč

snížené vstupné 15,- Kč