Od pátka 23. září se otevírá výstava Smírčí kříže, kterou najdete ve výstavní síni na Staré radnici. Nezapomeňte navštívit výstavu Zmizelé časy v korespondenci rady Schulze. Těšíme se na setkání

Číst dále ›
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Restaurování unikátního řemeslnického praporu

17.12.2021 - 28.2.2022

Jednu z větších částí sbírky Městského muzea ve Dvoře Králové nad Labem tvoří textilie. Jedná se o materiál, který je velmi náchylný k poškození a degradaci. To byl také důvod, proč jsme vybrali pro restaurování právě předmět z této části sbírky. Takto velká sbírka patří k výjimečným v českých muzeích. Prapor řemeslníků je navíc součástí dochované sbírky cechovních předmětů. Soubor výrazně dokumentuje historický vývoj, soudržnost, hrdost i bohatství cechů ve Dvoře Králové nad Labem a jeho okolí.

Restaurování praporu se dvěma šerpami a žerdí z konce 19. století jsme připravovali již od podzimu roku 2020. speciálně tento prapor jsme vybrali mezi ostatními proto, že sdružuje velké množství dvorských řemesel a spolků. To dokládá 88 donátorských znaků na dřevěné bukové žerdi. Mezi jmény spolků jako byl např. Spolek mládenců Čestmír, Spolek pro přestavbu chrámu Páně, Spolek včelařů, Spolek sedmero řemesel, Polaban, Slavoj nebo spolky řezníků, obuvníků, tkalců, pekařů či výčepníků najdeme i zvučná jména osobností tehdejšího veřejného života, které řemeslníky výrazně podporovaly. Několik jmen pro představu: děkan J. Beran, starosta města J. Klugar, c. K okresní hejtman J. Jašek, okrasní soudce G. Klazar, vrchní inspektor J. Svoboda, obecní radové, ředitel gymnázia Ot. Saitz. Najdeme zde i spoustu řemeslníků, jako např. klempíři, truhláři, malíři… a také hasiči z okolí Dvora Králové nad Labem – Lipnice, Bílá Třemešná, Verdek či Nové Lesy. 

Odborného posouzení praporu se ujala restaurátorka s licenci MK Zuzana Červenková. ta zjistila rozsah a závažnost jeho poškození, z toho pak vyplynul návrh vlastního restaurátorského zásahu. Vše bylo podrobně zdokumentováno a to fotografiemi i slovním popisem, počínaje stavem při převzetí přes jednotlivé kroky až do finální zrestaurované podoby. Jak již bylo zmíněno, ochrana, údržba a restaurování jsou velmi důležitou součástí naší muzejní práce, abychom mohli tyto reálie zachovat pro budoucí generace. Významnou roli a pomoc při tom hrají i dotační programy. Záchranu praporu řemeslníků jsme mohli uskutečnit pomocí dotačnímu programu Královéhradeckého kraje na podporu činnosti muzeí a galerií. Díky němu bylo možné zajistit zvýšení životnosti dalšího jedinečného sbírkového předmětu. 

Podrobnosti

Zahájení:
17.12.2021
Ukončení:
28 února
Rubrika Akce: