Ve čtvrtek 15. 11. od 17:00 hodin proběhne ve Špýcharu přednáška pana prof. Martinka, věnovaná tajemstvím ukrytým ve Zvičině.

« všechny akce

• Tato akce již proběhla.

PŘEDNÁŠKA: ZVIČINA A JEJÍ TAJEMSTVÍ – STŘÍBRNÉ DOLY, SBĚR DRAHÝCH KAMENŮ, MODRÁ HLÍNA, SKALISKA SE ZLATÝM POKLADEM

15.11.2018 17:00 - 19:00

Detailně se popisují lokality, ve kterých v 18. a 19. století feudálové ze zámku v Bílých Poličanech a též miletínští měšťané dolovali stříbro; zachovaly se dokonce rozsáhlé štoly. Popsány jsou pokusy dolovat uhlí. Neuvěřitelný je sběr polodrahokamů, podobný nálezům na vyhlášeném Kozákově (acháty, karneoly, jaspisy, topazy, chalcedony). Modrou hlínu těžil svatováclavský rytíř Czeczinkar na výrobu speciální keramiky; dnes modrá hlína nachází perspektivní použití pro revitalizaci pokožky v alternativní medicíně a její cena proto vzrostla tisícinásobně. Málo známá jsou pochmurná zvičinská skaliska, ve kterých prý býval vchod  do pekla. Ke skalám se pojí báje o skrytém zlatém pokladu a čertech, kteří pokoušeli naše předky ze širokého okolí Zvičiny až po horu sv. Kateřiny (Katerinberk). Přednáška je bohatě ilustrována mapami s turistickými trasami a fotografiemi.

Vstupné: 30 Kč

Datum: