V našem muzeu můžete navštívit hned dvě letní výstavy. Ve výstavní síni na Staré radnici (Nám. T. G. Masaryka 1) si můžete prohlédnout obrazy Marie Klust a ve výstavní síni ve Špýcharu (Sladkovského 530) je připravena výstava s názvem Turismus na královédvorsku. Nezapomeňte se podívat na úžasnou expozici věnovanou textilnímu tisku (nábřeží Jiřího Wolkera 132). Těšíme se na setkání

• akce již proběhla.

Pozvánka na vernisáž výstavy do Galerie středočeského kraje

9 července 16:00 - 17:00

Zveme Vás na vernisáž výstavy Hvězdné nebe, která proběhne v kutnohorské Galerii středočeského kraje v sobotu 9. července od 16 hodin.

Výstava Hvězdné nebe, která mapuje spolupráci královédvorského textilního továrníka Josefa Sochora a jeho synů s vůdčími osobnostmi tehdejší umělecké scény, bude od 10. července k vidění v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře. Vedle Františka Kysely, autora stejnojmenné monumentální textilie zobrazující postavení nebeských těles v den vzniku samostatného Československého státu, se v expozici objeví práce Aloise Fišárka, Aloise Wachsmana, Jiřího Trnky, Karla Svolinského, Toyen nebo Marie Fischerové-Kvěchové.

Pro rozvoj profese designéra, tak jak ji známe dnes, bylo velmi podstatné období první poloviny 20. století. Osvícení průmyslníci, usilující o produkci esteticky kvalitních výrobků, poprvé vsadili na spolupráci s etablovanými výtvarníky. Mezi ně patřil také Josef Sochor a následně jeho synové, kteří podporovali moderní výtvarné projevy a pro navrhování textilních dezénů oslovovali významné umělce a umělkyně. Na architektonických návrzích pro firmu Sochor a rodinu jejích majitelů pracovali Josef Gočár nebo Pavel Janák, kteří se společně s Františkem Kyselou, Otto Gutfreundem nebo Antonínem Kybalem podíleli i na vytváření interiérů dvou rodinných vil ve Dvoře Králové nad Labem.

Hvězdné nebe je třetí ze série čtyř výstav, které v roce 2022 realizuje v Čechách, na Moravě a na Slovensku Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze v rámci grantového projektu Umění a průmysl: Opomíjené regionální osobnosti podnikatelů coby hybatelů hospodářského pokroku Československa, jejich význam a spolupráce s umělci, architekty a designéry.

Projekt vznikl ve spolupráci GASK s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze.

Datum:
9 července