Z technických důvod je dočasně uzavřena expozice věnovaná historii Dvora Králové nad Labem. Stále můžete navštívit expozici Tradice výroby vánočních ozdob, galerii nebo Expozici textilního tisku. Dále pro Vás od 28. září otevřeme novou výstavu ke 150. výročí založení Sboru dobrovolných hasičů ve Dvoře Králové nad Labem. Ve sváteční den bude muzeum otevřené v době od 13 do 17 hodin. Těšíme se na setkání

Číst dále ›
Načítám Akce

« Všechny Akce

Dny architektury ve Dvoře Králové nad Labem přiblíží osud rodiny továrníka Sochora

29 září - 4 října

Město Dvůr Králové nad Labem se zapojí do letošních Dnů architektury, jejichž cílem je zpřístupnit zajímavé prostory, do nichž se veřejnost běžně nepodívá. Akci ve městě připravuje tým pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové v čele Jitkou Škopovou. V neděli 1. října tak bude nejprve zájemcům od 10:30 do 12:00 hod. zpřístupněna zahrada a interiér vily Zdeňka Sochora od Josefa Gočára, v níž v současnosti sídlí DDM Jednička, od 14:00 hod. naváže program v administrativní budově Josefa Sochora, kterou navrhl Pavel Janák. Ta bude otevřena veřejnosti od pátku 29.9. do pondělí 1.10. a ve středu 4.10. (viz harmonogram níže).

„Dopoledne bychom rádi veřejnosti představili život továrníka Sochora a jeho rodiny, a to přímo v areálu vily v ulici Spojených národů, součástí bude i prohlídka interiéru vily,“ říká Jitka Škopová a pokračuje: „Odpoledne zveme všechny k návštěvě administrativní budovy Josef Sochora, kde je díky vstřícnosti majitele připraven bohatý program a prohlídka. Mimo jiné bude k vidění původní pracovna s dřevěným obložením od Pavla Janáka, pracovní stůl, schodiště, pokoje, barevné provedení dle návrhu Františka Kysely a podobně.“

Během odpoledního programu tým UMPRUM pokřtí knihu Hvězdné nebe, která čtenářům přibližuje profesní a přátelské vazby rodiny průmyslníka Josefa Sochora s vůdčími osobnostmi tehdejší umělecké scény, zejména pak s blízkým přítelem rodiny Františkem Kyselou. „Jsme rádi, že účast na křtu přislíbili také potomci rodiny Josefa Sochora,“ podotýká Jitka Škopová. 

Kromě toho je připravena prezentace tříletého projektu s přednáškou o významu rodiny Sochorových a jejich profesnímu a přátelskému vztahu s umělci, architekty nebo designéry atd., například s Josefem Gočárem, Otto Gutfreundem, Toyen a řadou dalších. „V rámci zpřístupnění administrativní budovy také promítneme tři filmy vztahující se k projektu Hvězdné nebe: černobílý dokument o rodině Sochorů, současný film volně ilustrující prostor vnímání textilního designéra a dokument z přelomu 80. a 90. let minulého století o významu rodiny továrníka Sochora pro Dvůr Králové nad Labem,“ doplňuje Jitka Škopová.

Rodině továrníka Sochora je věnována také část expozice týkající se historie města, která je k vidění v Městském muzeu ve Dvoře Králové nad Labem.

„Zapojení města Dvůr Králové nad Labem do Dnů architektury vítám, je to skvělá příležitost, jak přiblížit historii města i jeho současnost nejen místním,“ dodává starosta Jan Jarolím.

Miroslava Kameníková

Kompletní program na www.denarchitektury.cz

Dny architektury
Dvůr Králové nad Labem
PÁ, 29. 9. + PO, 2.10. + ST, 4.10. /
Administrativní budova od Pavla Janáka /
Benešovo nábřeží 1174 /
15:00 komentované prohlídky

SO, 30. 9. /
Administrativní budova od Pavla Janáka /
Benešovo nábřeží 1174 /
11:00 + 14:00 komentované prohlídky

Otevírací doba:
PÁ 15:00 – 17:00, SO 10:00 – 17:00,
NE 13:00 – 17:00, PO 15:00 – 17:00,
ST 15:00 – 17:00

 

NE, 1.10. / 10:30 – 12:00 /
DDM Jednička / Spojených národů 1620 /
komentovaná prohlídka a zpřístupnění
exteriéru i interiéru vily Zdeňka Sochora
od Josefa Gočára

NE, 1.10. / 14:00 – 15:00 /
Administrativní budova od Pavla Janáka /
Benešovo nábřeží 1174 / křest knihy
Hvězdné nebe a tematická přednáška
o rodině Sochorových

Podrobnosti

Zahájení:
29 září
Ukončení:
4 října
Rubrika Akce: